Haber Detayı
14 Ocak 2022 - Cuma 18:11
 
Galib İbrahimoğlu: '30 yıllık kardeşlik'
Galib İbrahimoğlu: '30 yıllık kardeşlik'
DÜNYA Haberi
Galib İbrahimoğlu: '30 yıllık kardeşlik'

Azerbaycan ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının üzerinden 30 yıl geçti.
14 Ocak 1992'de Türkiye ile diplomatik ilişkilerin kurulması Azerbaycan Cumhuriyeti tarihinde önemli bir olaydı. Yirminci yüzyılda ikinci kez bağımsızlığını kazanan Azerbaycan'ın önce Türkiye tarafından tanınması, ardından diplomatik ilişkilerin kurulması, gerçek bir kardeşlik ve dayanışma örneği olarak halkımızın milli hafızasına ebediyen kazınmıştır.
İki ülke arasındaki ilişkilerin temeli, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Azerbaycan'ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir" sözleri ile Azerbaycan'ın milli lideri Haydar Aliyev'in "Bir millet, iki devlet" sözlerinin birliğidir.
Türkiye ve Azerbaycan, derin tarihi köklerle, ortak milli ve manevi değerlerle birbirine sıkı sıkıya bağlı halklarımızın iradesinden kaynaklanan sarsılmaz dostluk ve kardeşlik ilişkileriyle birleşmiştir.
Devletlerarası ilişkiler geçmişte, özellikle son yıllarda büyük bir gelişme göstererek, sürdürülebilir stratejik ortaklık ve ittifakın en üst düzeyine ulaşmıştır.
Son 30 yılda Azerbaycan-Türkiye ilişkileri daha da gelişti. Ülkelerimiz her zaman tarihi sınavları onur ve haysiyetle geçmiştir.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı bir tebrik mektubunda, asırlık birlik, kardeşlik ve dostluk temelleri üzerine inşa edilmiş devletlerarası ilişkilerimizin bugün en üst düzeyde olduğunu söyledi. Bugün iki kardeş ülke, siyasi, ekonomik, ticari, kültürel, enerji, askeri, teknolojik ve diğer alanlarda karşılıklı yarara dayalı işbirlikleri ve uluslararası kuruluşlar içinde başarılı işbirlikleri kurmuştur. İlham Aliyev'e göre, devasa enerji, ulaşım ve altyapı projeleri, iki ülkenin ortak girişimlerinin ve ortak çabalarının gerçek bir kutlamasıdır: "Müttefik İlişkiler Bildirgesi'nin tüm Türk dünyasının kadim kültür merkezi Şuşa'da geçen yıl Haziran ayında imzalanması, sarsılmaz birliğimizi pekiştiren önemli bir tarihi adımdı. Bu belge, Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin gelişiminin kavramsal yönlerini tanımlamış ve gelecekteki ortak başarılarımıza yol açacak yeni bir aşamanın temelini atmıştır”.
Dünyada Azerbaycan ve Türkiye kadar kardeşliği, ittifakı ve dostluğu olan iki ayrı devlet yoktur. Azerbaycan'ın 44 günlük Vatanseverlik Savaşı sırasında tüm dünya buna bir kez daha ikna oldu. Türkiye'nin Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü sağlamadaki konumu, halkımıza ilham vermiş ve onları güçlendirmiştir.
Azerbaycan-Türkiye kardeşlik ilişkileri sonsuza kadar sürecek, işbirliği önümüzdeki on yıllarda ve yüzyıllarda devam edecek ve ilişkiler daha da güçlenecektir.
İlham Aliyev'in dediği gibi, bugünün gerçeği ve halklarımız için gurur kaynağı olan örnek Azerbaycan-Türk birlik ve kardeşliği, gelecek nesillere stratejik bir yol haritası, ebedi ve sarsılmaz bir miras olarak kalacaktır.

Galib İbrahimoğlu

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Su Akarsu
Etiketler: Galib, İbrahimoğlu:, '30, yıllık, kardeşlik',
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');