Haber Detayı
19 Ekim 2021 - Salı 11:41
 
Galib İbrahimoğlu: Gül şehir, güllü şehir – Isparta
Galib İbrahimoğlu: Gül şehir, güllü şehir – Isparta
YAZARLAR Haberi
Galib İbrahimoğlu: Gül şehir, güllü şehir – Isparta

Baküden APA Ajansı muhabiri gazeteci Galib İbrahimoğlu'nun yazısı;

Açıkçası Isparta'yı hayal bile etmedim. Küçük bir şehir, küçük bir üniversite hayal ettim. Ama gidip şehri ve Süleyman Demirel'in adını taşıyan üniversiteyi gördüğümde yanıldığımı anladım.

Isparta söylendiğinden daha güzel, söylendiğinden daha sessizdi. Şehir misafirperverliği ile dikkat çekiyor. Azerbaycanlı olduğumuzu bilen ıspartalılar ülkemizle ilgilendiler ve Büyük Vatan Savaşı'ndaki zaferimiz için bizi tebrik ettiler. Gittiğimiz her yerde büyük Atatürk'ün "Azerbaycan'ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir", Haydar Aliyev'in "Bir millet iki devlet" düşünceleri sadece sözle değil, fiilen de tecelli etmiştir.
Isparta gül kokulu bir şehirdi. Gül, Isparta ile aynı isimde çizilmiştir. Şehrin sokakları farklı renklerde çiçeklerle süslenmiştir. Isparta'nın her adımında çiçek ve çiçek ürünlerine rastlamak mümkündür. Milli bayramlarda ve özel günlerde büyük arabalara gül suyu sıkıldığını yerel halktan öğrendim.

Kızım Süleyman Demirel Üniversitesi'ne kabul edildiğinden bu üniversiteyi də tanımak istedim. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in adını taşıyan üniversiteyi de ziyaret ettik. SDÜ'nun sloganı "Bir Araştırma Üniversitesi"dir. Geniş bir coğrafyaya sahip olan bu üniversite, dünyanın her yerinden gelen öğrenciler için kaliteli eğitim için tüm koşullara sahiptir. 18 fakülte, 6 araştırma enstitüsü, 35 bölüm 70.000'den fazla öğrencinin hizmetindedir. Bu tür öğrencilerin çokluğu nedeniyle Isparta'ya "Öğrenci Şehri" de denilmektedir.
...Isparta'dan ayrılma vakti geldi. Buluşmak ümidiyle çiçek şehir...

Galib İbrahimoğlu

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Galib, İbrahimoğlu:, Gül, şehir,, güllü, şehir, –, Isparta,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');