Haber Detayı
29 Mart 2021 - Pazartesi 21:46
 
İNSANIN, BEDENİNİN SINIRLARINI AÇMASI
İNSANIN, BEDENİNİN SINIRLARINI AÇMASI
SPOR Haberi
İNSANIN, BEDENİNİN SINIRLARINI AÇMASI

Herkes için: YOGA
Babası öldükten sonra kendisini yogaya verip, yoga eğitmeni olan Pınar Arıkaya, zihnen ve fiziken esnemek için her yaşta ve her bedende yoga yapılması gerektiğinin altını çizdi.
 
2017 yılında başladığı yogada eğitmen olan ve bir çok kişinin eğitimini üstlenen Pınar Arıkaya, insanın bedeninin sınırlarını aşmasını zevkli ve heyecanlı olduğunu söyledi. Her yaşta ve her bedende yoğa yapılabileceğini belirten Arıkaya, yoganın bir spor olmadığının altını çizdi. Arıkaya, son32’ye şu açıklamalarda bulundu:
 
HAYATIMDA BİR DEĞİŞİKLİK YAPMAK İSTEDİM

 
“Ben Pınar Arıkaya. 42 yaşındayım. Aslen İzmirliyim. 1997 yılından beri Isparta'da yaşıyorum. Isparta'ya üniversite okumak için geldim sonrasında da buraya yerleştim, evlendim. Denge Danışmanlık şirketinin sahibiyim. Eşim ile 2000'li yıllardan beri o işi yapıyorum. Babam vefat ettikten sonra hayatımda bir değişiklik yapmak istedim. Ölüm fikri ve gerçeği insanı çok değiştiriyor. Başka bir yerden yardım almak zorunda kalıyorsunuz. Bazısı yas danışmanlığı alır, bazısı psikologla görüşür. Ben bulunduğum konfor alanından dışarı çıkmanın mantıklı olabileceğini ve bana daha değişik bir şeyler katabileceğini düşündüm ve yoga eğitmenliği için yola çıktım. 2016 yılının Eylül ayında babam vefat etti ben 2017'nin başında bu işe giriş yapmış oldum.


İNSANIN BEDENİNİN SINIRLARINI AŞMASI
Yoga aslında matın üstüne çıkıp yaptığımız bir hareketler bütünü ya da metatetif bir süreç olmakla birlikte aslında hayatın bütünüyle alakalı bir şey. Davranışlarımız, insanlara bakışımız, kendimize bakışımız da aynı zamanda yoga ama tabi insanda ilk başta asana pratiğine vurulup geliyorlar. Asana pratiği dediğim yoga matın üzerinde yaptığımız. Başımızın üzerinde duruyoruz, ellerimizin üzerine çıkıyoruz, sprit açıyoruz. Esneklik gerektiriyor, güç  gerektiriyor çünkü insanın bedenin sınırlarını açması çok keyifli bir şey çok zevkli bir şey. Belli bir yaştan sonra ‘ben 36-37 yaşındayım ve acaba mı bundan sonra olur mu’ diye gereksiz bir soru işareti vardı kafamda ama bunların hepsini aşmamı sağladı yoga. Çok keyifli bir süreç olduğu için ve aynı zamanda bedeniyle yapabileceği şeylerin ya da ruhuyla fiziksel olarak zihinsel olarak yapabileceklerinin bir sınır olmadığını gösteren bir pratik bütünü diyebiliriz. Aslında yaşam haritası olarak bakabiliriz. Sizin ile konuşmamda, kendime olan bakışımda, sabah uyanışımda, kendim ile olan hoşnutluk halinde her şeyin içerisinde yoga var. Ama asana pratiğini spor olarak görmemek gerekiyor böyle bir yanlış var. Yoga bir spor mudur? Yoga pratiği yapılırken bir spor değil, bir yarış söz konusu değil.

YOGA HERKES İÇİNDİR
Herkes yoga yapabilir, yapmalıdır da. Şöyle bir slogan vardır. Yoga herkes içindir. 70 Yaşında da yogaya başlayabilirsiniz, 10 yaşında da başlayabilirsiniz. Bunun bir yaşa ya da kiloya ya da başka fiziksel özelliklere bağlı olan bir kısmı yok. Esnek değilim yoga yapabilir miyim? diye geliyor insanlar aslında esnek olmadıkları için yoga yapmalılar. Çünkü hem bedenen hem de zihnen esneyecekler. Burada ‘ya da ne bileyim çok kiloluyum’ yoga yapabilir miyim? diye sorular geliyor.  Kesinlikle yapabilirler her bedende her yaşta insanlar yoga yapabilir.”

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Ömer Akyol
Etiketler: İNSANIN,, BEDENİNİN, SINIRLARINI, AÇMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');