Haber Detayı
07 Nisan 2021 - Çarşamba 12:06
 
İşte kan grupları ile yeni tip kronavirüs arasındaki tüm bağlantılar...
İşte kan grupları ile yeni tip kronavirüs arasındaki tüm bağlantılar...
SAĞLIK Haberi
İşte kan grupları ile yeni tip kronavirüs arasındaki tüm bağlantılar...

Karar gazetesinde yer alan habere göre; Kan grupları ile Kovid-19 arasında ağır hastalanma ya da ölüm riski bağlantısı olduğu iddia ediliyordu. Amerika'da 100 bin kovid hastası üzerinde yapılan incelemenin sonuçları açıklandı. İşte kan grupları ile yeni tip kronavirüs arasındaki tüm bağlantılar...

Kan grubu, bir kişinin DNA'sı tarafından belirlenen ve ebeveynlerinden miras kalan genlere bağlı bir özellik. Bu genler, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde antijenlerin varlığını belirliyor. Antijenler ise  kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde bulunan ve aynı zamanda eritrositler olarak da bilinen A ve B olmak üzere iki versiyonu bulunuyor.

İnsanların kan grubu da bu antijenlerin varlığına göre belirlerniyor, her iki gruba sahip olan AB, hiçbirine sahip olmayan ise O kan grubuna sahip oluyor. Rhesus adı verilen hücrelerdeki başka bir antijen de kan grubunun pozitif veya negatif olduğunu belirtiliyor.

Bununla birlikte, kan grupları coğrafya ve etnik kökene göre değişiklik gösteriyor. Kızılay’ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre Türkiye’de  en çok rastlanan kan grubu "A Rh Pozitif", en az rastlanan grup ise "AB Rh Negatif" kan grubu.

Önceki çalışmalarda A tipi kanı olan kişilerin koronavirüse yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkmıştı. 

10 BİN KOVİD-19 HASTASI İNCELENDİ

Ancak, ABD’li araştırmacılar, Kovid-19 ve kan grupları arasındaki şimdiye kadarki en kapsamlı ve kontrollü analizi gerçekleştirdi.

Salt Lake City'deki Intermountain Tıp Merkezi Kalp Enstitüsü'nden Dr Jeffrey Anderson ve ekibi  Çin, Avrupa, Boston, New York ve diğer yerlerde yapılan çalışmaları çürüttü.

JAMA Network Open'da yayınlanan araştırma kapsamında, Mart ve Kasım 2020 arasında Utah, Idaho ve Nevada'da Kovid-19 testi yaptıran 100 binden fazla kişinin sağlık kayıtlarını analiz edildi ve kan grubu ile hastalık arasında hiçbir ilişki bulunamadı.  

Araştırmanın yazarları, “Çalışmamızın büyük ve ileriye dönük yapısı göz önüne alındığında, Covid-19'un kan gruplarıyla ilişkisinin olası olmadığına inanıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan bilim insanları, önceki çalışmaların neden farklı sonuçlara vardığını açıklayamıyorlar, ancak önceki sonuçlara yol açmış olabilecek çeşitli faktörlerden bahsetti.

100 bin Kovid-19 hastası incelendi! Kan grubu etkiliyor mu? 13

Sınıflandırılmayan istatistiki verilerin ve genetik farklılıkların bazı kan gruplarının daha fazla risk altında olduğunu gösteren çarpık sonuçlara yol açmış olabileceğini söylediler.

Bununla birlikte, çalışma, kan grubunun olmasa da, diğer faktörlerin gerçekten Kovid-19 riskini artırdığını buldu.

Bunlar arasında erkek olmak, daha yaşlı olmak ve ayrıca beyaz etnik kökene sahip olmayan insanlar vardı

Araştırmacılar, “Kovid-19'lu bireyler arasında hastaneye yatış oranının cinsiyeti, etnik kökeni  ve yaş ile ilişkili olduğunu gördük” dedi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Aylin Akarsu
Etiketler: İşte, kan, grupları, ile, yeni, tip, kronavirüs, arasındaki, tüm, bağlantılar...,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');