Haber Detayı
03 Ağustos 2021 - Salı 12:04
 
Kapasiteleri yetersiz denmişti
Kapasiteleri yetersiz denmişti: İsrail'e bile gönderildiği ortaya çıktı
DÜNYA Haberi
Kapasiteleri yetersiz denmişti

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin "THK uçakları performans verecek kapasitede değil" açıklamasının ardından bir kez daha tartışmalara açılan THK uçakları ile ilgili yeni detaya ulaşıldı. Türkiye'nin, 2016 yılında İsrail'de çıkan orman yangınlarını söndürmek için THK'nın uçaklarını gönderdiği ortaya çıktı.

Türkiye'deki pek çok noktası alevlere teslim olurken, yangın müdahalenin yetersiz olması tartışmalara neden oldu. Alevlere müdahale konusunda yetkililerden farklı açıklamalar gelirken, Türk Hava Kurumu envanterinde bulunan uçakların neden kullanılmadığı da ayrı tartışma konusu.

BAKIM MALİYETİ 4 MİLYON DOLAR

Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı, kurumun elinde 6 uçak bulunduğunu, finansal krizlerden ötürü uçaklara bakım yaptırmanın mümkün olmadığı ve bakım maliyetinin 4 milyon dolar olduğunu belirtirken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türk Hava Kurumu ile ilgili hiçbir problemlerinin olmadığını belirterek "THK uçakları performans verecek kapasitede değil" açıklaması yaptı.

İSRAİL'DE KULLANILDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Elverişli olmadığı için kullanılmayan THK uçakları ile ilgili de yeni bir bilgiye ulaşıldı. Söz konusu uçakların 2016 yılında İsrail'de kullanıldığı ortaya çıktı.

01.jpg

Dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Twitter hesabından "İsrail'deki orman yangınını söndürme çalışmalarına katkıda bulunmak maksadıyla iki adet yangın uçağı gönderiyoruz. Biri varmak üzere..." paylaşımında bulunmuştu.

karar
Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Aylin Akarsu
Etiketler: Kapasiteleri, yetersiz, denmişti,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');