Haber Detayı
27 Şubat 2021 - Cumartesi 15:55
 
Kovid aşısı olacaklar dikkat! Bu ağrı kesicileri kullanmayın
Kovid aşısı olacaklar dikkat! Bu ağrı kesicileri kullanmayın. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, koronavirüs aşısı olacak vatandaşları ağrı kesici kullanımına ilişkin uyardı.
SAĞLIK Haberi
Kovid aşısı olacaklar dikkat! Bu ağrı kesicileri kullanmayın

Karar Gazetesinde yer alan habere göre, birçok ülkede başta yaşlı ve sağlık çalışanları olmak üzere yüz binlerce kişi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olmaya başladı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın'dan aşı öncesi ağrı kesici ilaç kullanılmasına yönelik kritik uyarı geldi.

'BAĞIŞIKLIĞI AZALTABİLİR'

Bazı ağrı kesicilerin, bağışıklık yanıtını azaltabildiğini ifade eden Prof. Dr. Levent Akın, “Dünyada çok çeşitli ağrı kesiciler var. Bu ağrı kesicilerin bir kısmı doğrudan beyinde ağrı merkezini etkiliyor. Bazıları ağrıya neden olan iltihabi durumu engelliyor. Bazı ağrı kesiciler de bağışıklık maddelerinin, bölgeye gelmesini azaltıyor. Bunlar bağışıklığı azaltıyor” diye konuştu.

levent-akin.jpg

Prof. Dr. Levent Akın

'AŞININ ETKİSİNİ AZALTIYOR'

Kovid-19 aşısı yaptıran kişilerin hekim kontrolünde ağrı kesici kullanması gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Levent Akın, şu uyarılarda bulundu:

“Koronavirüs aşısı sonrası kişilerin hangi ağrı kesicileri kullanacaklarına dair öneriler veriliyor. Kişilerin buna sıkı sıkıya uymaları gerekiyor. Bizim “antienflamatuar” dediğimiz ilaçlar bir miktar bağışıklık yanıtını azaltabilir. O nedenle “antienflamatuar” özelliği olmayan, sadece ağrı kesici özelliği bulunan maddeleri kullanmalarını öneriyoruz. Aşı olan kişiler kolunda ya da vücudunda ağrı ve halsizlik gibi durumları hissettiği zaman hastanede aşıyı uygulayan hemşire ya da hekime danışsınlar” uyarısında bulundu. Aşı konusunda halka yönelik belgeler hazırladıklarını anlatan Prof. Dr. Akın, “Bununla ilgili bilgiler Sağlık Bakanlığı’nın korona ile ilgili sayfasında var. Belki bu broşürleri aşı olan kişilere de vermemiz gerekecektir. Tüm ağrı kesicileri bağışıklığı baskılamıyor.”

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Kovid, aşısı, olacaklar, dikkat!, Bu, ağrı, kesicileri, kullanmayın,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');