Haber Detayı
18 Eylül 2021 - Cumartesi 10:11
 
Mahfi Eğilmez açıkladı: AKP yüksek faizden kaçamayacak!
Mahfi Eğilmez açıkladı: AKP yüksek faizden kaçamayacak! Merkez Bankası’nın 23 Eylül’deki faiz toplantısına sayılı günler kala ekonomist Mahfi Eğilmez AKP’nin ülkeyi yüksek faiz ortamından çıkaramayacağını ima etti.
SİYASET Haberi
Mahfi Eğilmez açıkladı: AKP yüksek faizden kaçamayacak!

Türkiye’nin önde gelen iktisatçılarından Mahfi Eğilmez kendi internet sitesindeki son yazısında enflasyon faiz ilişkisini anlattı. Eğilmez yazısında şuanki ekonomik sistemde AKP’nin ülkeyi düşük faiz ortamına sokamayacağını açıkladı.

Son günlerde enflasyon ile faiz arasındaki neden – sonuç ilişkisinin yeniden gündeme geldiğini belirten Mahfi Eğilmez bu soruyu doğru yanıtlamak için neden – sonuç ilişkisinin doğru kurulması gerektiğini belirtti. Enflasyonun maliyet ve talep enflasyonu şeklinde ortaya çıktığını ve bu enflasyon modellerini uzun uzun anlatan Mahfi Eğilmez faizlerle oynayarak sonsuza kadar kur ve enflasyon sorunun çözülemeyeceğini belirtti.

Eğilmez faiz ve enflasyon ilişkisi şu sözlerle anlattı:

Ne var ki faiz artırarak sonsuza kadar kur ve enflasyon sorununu çözmek mümkün değildir. O nedenle ilişkiler denklemini doğru kurmak ve çözümü ona göre oluşturmak gerekir. Günümüzde tartışılan ilişki şöyle görünüyor: Enflasyon – Faiz
Oysa bu buzdağının yalnızca görünen bölümüdür ve ona bakarak kalıcı çözüm üretmek mümkün değildir. Olsa olsa faizi artırarak geçici çözümler sağlanabilir.
Gerçek durum şöyledir:

Merkez Bankası toplantısı yaklaşırken faiz - enflasyon tartışmaları canlanıyor. Faiz, enflasyonun sonucudur ama acaba enflasyon neyin sonucudur?
Bizim tartıştığımız bölüm sadece bu en sondaki Enflasyon – Faiz meselesidir. O nedenle de kalıcı çözüm üretemiyoruz. Kalıcı çözüm üretebilmemiz için en baştan ülke riskindeki yüksekliği nasıl giderebileceğimizden başlamamız gerekiyor. Onun da ucu yapısal reformlara dayanınca hepsini atlayarak yine en sondaki ilişkiye gelip çözümsüz kalıyoruz: Enflasyon – Faiz

Eğilmez Twitter’da yazdığı yazıyı şu dikkat çekici özetle paylaştı:

 

Enflasyonu düşürmenin yolu riskleri düşürmekten geçer. Riskler düşerse kurlar, kurlar düşerse enflasyon, enflasyon düşerse faiz düşer. Sondan başlayıp faizi düşürürsek riskler artar, süreç tersine işler, sonunda faizi yükseltmek zorunda kalırız.
Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Aylin Akarsu
Etiketler: Mahfi, Eğilmez, açıkladı:, AKP, yüksek, faizden, kaçamayacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');