Haber Detayı
05 Mart 2021 - Cuma 09:58
 
Mahmut Toptaş: Bir senedir cuma namazı kılmayanlara
Mahmut Toptaş: Bir senedir cuma namazı kılmayanlara
DİĞER Haberi
Mahmut Toptaş: Bir senedir cuma namazı kılmayanlara

Milli gazete yazarı Mahmut Toptaş'ın yazısından kesit;

Müslümanlığına söz ettirmeyen, ama bir senede 52 Cuma namazı olduğu halde bir defa olsun camiye gitmeyen ve kendisine “gâvur” denilmesinden rahatsız olan insanlarımızın üzerine varmayın.

“Gâvur” kelimesi onu rahatsız ediyorsa o bizdendir. Yani İslam’la gönül bağı kopmamıştır ama kendi çevresinin oyununa gelme durumu vardır.

Oyuna nasıl gelir?

İlçenin en sosyalist değil biraz daha ileri seviyede komünist bir mahalli gazetenin sahibi olan bir zat ile gazetenin idarehanesinde sohbetten sonra ayrılacağımda, “Yarın Cuma namazına bir buçuk saat önce ben buraya geleceğim, bir kahve içtikten sonra Cuma namazına beraber gideceğiz ve bir saat vaazımı dinledikten, imamın hutbesini dinledikten ve Cuma namazını kıldıktan sonra buraya gelip çayı içip ayrılacağız” deyip çıktım.

Birlikte kahveyi içtik, Cuma namazına gittik, namazdan sonra çay içerken, “Bundan sonra her Cuma namaza geleceğim. Benim buraya gelip de din iman kelimelerine burun kıvıranların hepsini bugün camide gördüm. Ben de onların Cuma namazı kılmadıklarını zannediyordum” dedi.

Bir senedir Cuma namazına gitmeyenlere benim teklifim: “Yarın Cuma günü evinizin, büronuzun, işyerinizin, muayenehanenizin en yakınındaki camiye gidin veya bulunduğunuz şehrin en namazsız semti diye zannettiğiniz yerdeki camiye Cuma namazı kılmaya gidin.”

Hiç tahmin etmediğiniz insanları Cuma namazı kılarken göreceksiniz ve şaşacaksınız.

Devir değişti.

Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu Beyefendi, Saadet Partisi’nden milletvekili olduktan sonra bir de CHP’den milletvekili seçilmiş ve CHP Başkan Yardımcısı olduktan sonra merkez binasına mescit açmıştır.

Yöneticiler gelir geçer.

Yöneticiler, gemi kaptanı gibidirler.

Geminin rotasını halkın durumuna göre Hak belirler.

Bu konuda çok yazı yazdığımı biliyorum.

Yazının devamı için tıklayınız.

Kaynak: Editör: Fuat Gültekin
Etiketler: Mahmut, Toptaş:, Bir, senedir, cuma, namazı, kılmayanlara,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');