Haber Detayı
07 Ekim 2020 - Çarşamba 12:11
 
Mahmut Toptaş: Din/leniyorsunuz
Mahmut Toptaş: Din/leniyorsunuz
YEREL Haberi
Mahmut Toptaş: Din/leniyorsunuz

Mahmut Toptaş bugünkü köşesinde "Din/leniyorsunuz" konu başlıklı bir yazı kaleme aldı. Milli Gazete'de makale yazılarıyla öne çıkan Toptaş'ın bugünkü yazısı ise şöyle:

Bakışlarımızın karşıdakine etkili olduğunu biliriz.
Huzur ve güven veren bakışlar ile korku saçan ve kaçıran bakışları da biliriz.
Sevgili Peygamberimizi anlatanlar, iyilere güven ve huzur verdiğinin, kötülük saçanların üzerinde de bir heybetinin görüldüğünü haber verirler.
“Kelebek etkisi” diye meşhur olay vardır ya, aslında bakışlarınızla bir kötülüğü engelleyebildiğiniz gibi, bir iyiliği da yapar veya yaptırabilirsiniz.

Konferanslarımda, “Ağzınızdan çıkan kelimelerin söyleniş ahengine de dikkat ediniz. Çünkü o ses tonunun yansıması size dönecek” dedikten sonra, “Evde otururken eşiniz öbür odada ve siz onu çağırmak istiyorsunuz. ‘Hanım’ kelimesini tiz sesle azarlama modunda ‘Hanıııım’ diye bağırsanız, alacağınız cevap aynı tonda ‘Ne vaaar’ diye size yansıyacaktır.”
Ama aynı ‘Hanım’ kelimesini saygı yaprağıyla sarıp sevgi çiçeğiyle donatıp muhabbet makamında ‘Haaanııım’ deseniz, cevap ‘Beeey” olarak dönecektir.
Bu üslubu, babaya, anneye, amire, komutana, öğrenciye, memura, işçiye, oğla, kıza uygulasak yeryüzü cennet köşelerinden biri olur.

Gözünüzden çıkan bakışlar, rahmet bakışı olsun.
Dilinizden dökülenler de Rahman’ın kelamına uygun sözler olsun.
Havada hiçbir şey kaybolmadığına göre şimdi ağzınızdan çıkan söz bugün etkilemese bile ileriki zamanlarda kayda alınıp etkilemeler meydana gelir.
Adamın biri kitap yazmış ve bırakıp ahirete gitmiş.
Bin yıl sonra biri o kitabı Eski Eserler Kütüphanesi’nde bulmuş ve yayınlayıvermiş.
Bunun örneklerini çok biliyoruz.
Peki, havaya bırakılan sesin binlerce yıl sonrasında etkili olacağını hiç duydunuz mu?
Siz duymadıysanız ana ve babanız duydu.
Hacca gidecekleri sene, “Çağrılmışız, davete icabet gerek” diyorlar.
Kur’an-ı Kerim’de Rabbimiz bu olayı haber verirken:
“İnsanlar için de haccı ilan et, uzun yollardan gelen yaya ve yorgun deve (çevik binek) üzerinde sana gelsinler” (Hac süresi ayet 22/27).

Dikkat ediniz, İbrahim aleyhisselama emir, bütün insanları hacca davet etmesidir.
O günün Mekke’sinin dışında yaşayan bütün insanlar da bu davete muhataptırlar.
Başta iman şartıyla beraber sağlık, ergenlik, gidip gelmeye yetecek maddi güç ve yol emniyyetini bulanlar, davete icabet etmekle yükümlüdürler.
Başta Taberi ev İbni Kesir gibi rivayete dayalı tesirlerin açıklamasına göre, İbrahim aleyhisselam şöyle der, “Ya Rabbi, benim sesim bütün insanlara ulaşamaz ki” Rabbim cevap verir, “Sen davet et, duyurmak benden” der.

Kaynak: (Is H) - Isparta Haber Editör:
Etiketler: Mahmut, Toptaş:, Din/leniyorsunuz,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');