Haber Detayı
02 Aralık 2021 - Perşembe 22:28
 
MB Başkanı Kavcıoğlu: Rezervlerimiz artış eğilimine girdi
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu rezervlerin son dönemlerde istikrarlı bir artış eğilimine girdiğini kaydetti. Kavcıoğlu, "Kararlı bir şekilde rezervlerimizi artırmaya devam edeceğiz" dedi.
EKONOMİ Haberi
MB Başkanı Kavcıoğlu: Rezervlerimiz artış eğilimine girdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün videokonferans yöntemiyle yatırımcı ve ekonomistlerle bir araya geliyor. Yerli yatırımcılarla toplantı saat 11:00'de başladı.

Toplantıda konuşan TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nun öne çıkan ifadeleri şöyle:

“Kurlarda aşırı oynaklık da istenen bir durum değildir. Merkez Bankası belirli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir”

“TCMB'nin enflasyonu düşürmeye odaklı para politikasında herhangi bir değişiklik bulunmadığını tekrar belirtmek isterim”

“Rezervlerimiz son dönemde istikrarlı bir artış eğilimine girdi. Kararlı bir şekilde rezervlerimizi artırmaya devam edeceğiz”

“Ekim ayında yıllık enflasyon gıda ve temel mal dışındaki gruplarda yükseliş kaydederken, bu artışa en belirgin katkı enerji ve tütün ürünlerinden geldi. Üretici enflasyonu ise, emtia fiyat artışları ve tedarik zincirindeki aksaklıkların etkisiyle yükseliş kaydetti. Bu arızi unsurlar ortadan kalktıkça enflasyon düşüş eğilimine girecektir”

“Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki fark, son zamanlarda birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomide uzun vadeli eğilimlerin üzerinde seyretmeye devam ediyor. Bununla birlikte, birçok merkez bankası enflasyondaki artışın arızi unsurlardan kaynaklandığı değerlendirmesine bağlı olarak enflasyondaki yükselişin geçici olduğu kanaatindedir”

“Firmalarımızın yatırım iştahı ve istihdam beklentileri geçmiş yıllara göre oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda”

“Cari işlemler dengesi Ağustos ve Eylül aylarında fazla verdi ve yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşme belirginleşerek devam etti”

“Cari işlemler dengesinde kalıcı bir iyileşme için yatırımları destekleyecek, ihracatı artıracak ve ithalatı sınırlayacak uygulamaları ve politikaları önemli görüyoruz. Reeskont kredilerinin sağladığı imkanlar da bu alanlara destek verecektir”

* Dövizin büyük kısmı mevduata gidiyor.Kripto paraya giden belli bir kısımdan rahatsızız.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: MB, Başkanı, Kavcıoğlu:, Rezervlerimiz, artış, eğilimine, girdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');