Haber Detayı
29 Eylül 2020 - Salı 14:26
 
Mehmet Akar: Namazı terk eden nesiller
Mehmet Akar: Namazı terk eden nesiller
YEREL Haberi
Mehmet Akar: Namazı terk eden nesiller

Nihayet onların peşinden öyle bir nesil geldi ki, bunlar namazı bıraktılar; arzu ve heveslerine uydular. Bu yüzden ileride sapıklıklarının cezasını çekecekler. Ankebut Suresi 59

Namaz, kulun Allah ile irtibatını sağlayan ibadetlerin başında gelir. Bu nedenle bütün peygamberlerin ümmetlerine farz kılınmıştır. Fakat namazı emreden, ağlayarak secdeye giden peygamberlerin ardından Allah’tan uzak, iman ve amel konusunda zikzaklar çizen, namazı heba eden kuşaklar geldi. 

Salih kulların yeryüzünden göçüp gitmesinin ardından insanların çerçöpü kaldı. Onlar da mescitleri işlemez halde bıraktılar. Tarlalara, bürolara, alışveriş merkezlerine koştular. 

Vitir namazı nedir? | Nasıl kılınır? | Vitir namazı farz mıdır?

Onların ardından da şu değersiz dünya malını alıp, nasıl olsa bağışlanacağız, diyerek Kitab'a varis olan birtakım kötü kimseler geldi. A’raf 169

Öyle bir nesil geldi ki Allah ile aralarındaki en sağlam bağ olan namaz kılma duyarlığını kaybettiler. Ya namazı tamamen terk ettiler, ya da namazı bırakmasalar bile namazı heba ettiler. Bir kısmı namazı geciktirip vaktinde kılmadı. Diğer bir kısmı ise abdestte, rükuda, secdede, okumada özensiz ve aldırmaz oldu.

Namaz, tadil-i erkana uygun kılınmazsa, namaz kıldım zannedilirken de namaz kaybedilmiş olabilir. Zira Sahih-i Müslim’de yer alan bir hadise göre Rasulullah (sav) namazı gereğince kılmayan birine: ‘Geri dön, namaz sen namaz kılmadın’ demiştir. Bir başka hadis;

İşte o namaz münafıkın namazıdır. Oturur ta güneş şeytanın iki boynuzu arasına geleceği vakti gözetler, o zamanı kollar. Yüce Allah’ı ancak pek az zikrettiği dört rekat gagalar. Kurtubi.

Namaz değerleri koruyucu özelliğini yitirirse,  namazın engelleyici ve koruyucu vasfı kalmamışsa, namaz kaybedilmiştir.

Muhakkak ki, namaz, hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Ankebut 45

Peygamberlerin ardından işte o nesillerin hayatlarından gerçek namaz yok oldu gitti. Namazın etkilemediği bir hayat yaşamaya başladılar. Namaz yok ise Allah ile hangi bağ kalabilir? Toplumlarda bozulma ve ahlaki yozlaşma namazın aksatılmasıyla veya terkiyle başlar. 

Muhakkak ki, namaz, hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Ankebut 45

Namazı zayi eden başka şeyleri daha çok zayi eder.

Kul ile şirkin arasında namazı terk etmek vardır. Müslim

Zira namaz dinin direğidir, dayanağıdır. Amellerin en hayırlısıdır. Belki de bu yüzden ahiret gününde ilk hesap namazdan:

Kıyamet gününde kulun kendisinden ilk hesaba çekileceği husus onun namazıdır. Eğer namazı düzgün çıkarsa kurtuldu, iflah oldu, demektir. Eğer bozuk çıkarsa hüsrana uğradı, zarar etti. Nesei

Alemlerin Rabbi olan Allah’la bağı koparmanın doğal sonucu olarak şehvetler kişiyi giderek ele geçirir. Şehvete kapılan ise Allah’a itaati düşünmez, ilahi emirler yerine kendi arzularını gözetir.

Namazsız bir hayatta insanlar kendi kendilerinin tanrıları olurlar. Tabi oldukları arzuları, hevesleri, ihtirasları, şehvetleri onların tanrıları haline gelir. Sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel her konuda canları nasıl istiyorsa öylece yaşarlar. 

Artık ahlak iflas etmiş, haya ortadan kalkmış, sokak ve meydanlarda herkesin gözü önünde cinsellikten bölümler yaşanmaya başlamıştır. Birey ve toplum şehvetin esiri haline gelmiştir. Cinsel sapmalar, içki, faiz, zina ve türlü aşırılıklar yaygınlaşır ve sıradanlaşır.

Kalpleri dünya zevklerine bağlı olanların akılları tutsak oldu. Bu aklını kullanamayanlar giderek peygamberler de kimmiş demeye başladılar. Peygamberleri saf dışı edip onların yerine kendilerine uyacak şekilde örnek şahsiyetler buldular. Nihayetinde peygamberlerin mirasını hoyratça tahrip ederek sapıklığın en aşağı derecesine düştüler. Bile bile unuttukları bir şey vardı:

Cennet hoşa gitmeyen şeylerle, cehennem de hoşa giden şeylerle çevrelenmiştir. Müslim

Adana'da Cuma namazı kaçta? 17 Ocak Adana Cuma namazı saati - ezan vakti -  Adana

Dünyada gidilmesi gereken cennet yolundan sapanlar,  azgınlıklarının cezasını, yakında çekecekler!

Yine onlar ki, Allah ile beraber (tuttukları) başka bir tanrıya yalvarmazlar, Allah'ın haram kıldığı cana haksız yere kıymazlar ve zina etmezler. Bunları yapan, günahı (nın cezasını) bulur. Furkan 68 

Dünyada peygamberlerin dosdoğru yolundan sapıp, şehvani arzusuna uyan cehennemin o derin gayya çukurunu boylar. 

İbn Abbas dedi ki: Ğayy, cehennemde bir vadidir. Cehennemin vadileri onun sıcağından Allah'a sığınırlar. Yüce Allah bu vadiyi zinayı ısrarla sürdüren, sürekli içki içen, vazgeçmeksizin faiz yiyen, anne-babasına itaat etmeyen, yalan şahitlikte bulunan ve kocasından olmadığı halde kocasından olduğunu iddia ettiği bir çocuk peydahlayan kadınlara hazırlamıştır. Kurtubi 

Kim peygamberleri bir yana bırakır, namazı zayi eder, sapıtıp kendi hevesinin yolundan giderse varacağı yer cehennemdir.

Kaynak: (Is H) - Isparta Haber Editör:
Etiketler: Mehmet, Akar:, Namazı, terk, eden, nesiller,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');