Haber Detayı
01 Ağustos 2020 - Cumartesi 14:52
 
N. Alper Esen’den Fatih Sultan Mehmed’in vakfiyesini ziyaret
N. Alper Esen’den Fatih Sultan Mehmed’in vakfiyesini ziyaret...N. Alper Esen Fatih Sultan Mehmed’in vakfiyesini ziyaret etti.
YEREL Haberi
N. Alper Esen’den Fatih Sultan Mehmed’in vakfiyesini ziyaret

N. Alper Esen Fatih Sultan Mehmed’in vakfiyesini ziyaret etti. Esen ziyaretinde bulunduğu sergiden şu ifadelerle bazı görüntüler paylaştı:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Arşiv Daire Başkanlığı korumasında sergilenen Fatih Sultan Mehmed’in orijinal vakfiyesi tam 65.3 mt uzunluğunda dışı ipek atlas kaplı içi ceylan derisi ve aharlı kağıt üzerine isli mürekkeple ve Arapça yazılmış.
İsli mürekkep bildiğiniz yağdanlıklarda toplanan isin mürekkebe karıştırılmış hali demek oluyor ve suda dahi çözülmüyor.

Vakfiye Ayasofya başta olmak üzere Fatih ve Zeyrek camileri ve diğer ibadethaneler, şifahaneler, imarethaneler gibi bir çok yapıyı kapsıyor.

İmamlar, müezzinler, bakıcılar ve diğer çalışanların maaşları, binaların bakım ve onarımlarını da içeren bütün giderlerin karşılıklarını oluşturan gelirlerin nerelerden temin edileceğini, Osmanlı sultanının bu gelirler için hangi mallarını bağışladığı hesaplarıyla yazılmış.

2500’den fazla dükkanın kiraları bağışlanmış vakfa.
Silivri kazasının bütün gelirleri de bağışlanmış mesela.

Teşekkürler Arşiv daire başkanı kıymetli dostum Bekir Tarık Yiğit’e.”

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, iç mekan         Fotoğraf açıklaması yok.

Fotoğraf açıklaması yok.         Fotoğraf açıklaması yok.

Görüntünün olası içeriği: şunu diyen bir yazı 'Vakfın Bedduası Allah'a ve onun rü'yetine iman eden, melik oโรun vezir olsun bey olsun, şevket hiçbir kimse için, sultan olsun olsun hâkim kudret sahibi biri idareciler tarafından mütegallib olsun, özellikle özellikle zâlim nczâret kisaca insanlardan değiştirmek, hiçbir kimse için, bu vakıfları olanlar olsun ve vakıflara nâzır mütevelli tahakküm diktatör kendi bırakmak tağyir tebdil leğildir. eksiltmek, ortadan vakfi ihmal teviller kaldırmak, edip kanun temel hayır dedikodudan birini değiştirirse geçmeyen başka ortadan ederse; vakfin tebdifi veya çevrilmesine başka itirazla- tomar resmi Gayük jumag melekic- velenie'

 

Kaynak: (Is H) - Isparta Haber Editör:
Etiketler: N., Alper, Esen’den, Fatih, Sultan, Mehmed’in, vakfiyesini, ziyaret, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');