Haber Detayı
17 Eylül 2021 - Cuma 20:41
 
N.Alper Esen: 'Keşke Kulak Verseydiniz'
N.Alper Esen: 'Keşke Kulak Verseydiniz'
GÜNDEM Haberi
N.Alper Esen: 'Keşke Kulak Verseydiniz'

Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Genel Kurulunda şöyle konuştu;

“Batı’nın bugünkü güvenlik ve refah seviyesinin temelini oluşturan sanayi devrimini kaçırdığımızı görüyoruz. Dünya bilgi ve teknoloji devrimini yaşarken biz tüm enerji ve vaktimizi iç çekişmelerimize mücadelelerimize teksif ediyorduk. Dolayısıyla bu büyük sıçramayı da önemli ölçüde kaçırdık.”

Günümüzü tespit bakımından ise sayın Cumhurbaşkanı şöyle söyledi;

“Dünya şimdi yepyeni bir dönemin eşiğindedir. Küresel, siyasi ve ekonomik güç dengeleri çatırdıyor. Bu çatırtı aynı zamanda yeni kurulacak küresel, siyasi ve ekonomik sistemin de ayak sesleridir.”

… ve baya iddialı bir cümle kurdu sayın cumhurbaşkanı;

“Türkiye, inşallah bu defa treni kaçırmayacak. Hem de en ön tarafından hak ettiği yeri alacaktır.”

Bendeniz, sıradan bir vatandaş olan Alper ESEN tam 4 sene evvel

2 Mayıs 2017 tarihinde bu tespitleri yaptığım aşağıdaki yazıyı kaleme almış ve uyarmıştım.

OSMANLI BİLİM ÜRETEMEDİĞİ İÇİN BATMIŞTIR...

2. Mayıs. 2017

1- Matbaa 1438 yılında Almanya'da J. Gutenberg tarafından icat edilmiştir.

Avrupa matbaalarında 1447 yılından itibaren, Osmanlı'da Mütefferika'nın matbaasında ilk Arapça eserlerin basıldığı 1729 yılına kadar, 1.5 milyon kitap ve 1.4 milyar nüsha basılmıştır.

Farkettiniz mi; İletişim Endüstrisini yaklaşık 300 yıl kaçırmışız.

2- Endüstri Devriminin ilk gerçekleştiği İngiltere'de

J. WATT'ın Buharlı Makineyi icat ettiği 1763'den sonra Avrupa ve Amerika'da 18 ve 19. Yüzyıllar boyunca yeni icatlar birbirini kovalarken, Osmanlı'da ilk fabrikanın 1804 yılında Beykoz kağıt Fabrikası olduğunu düşündüğünüzde Üretim Endüstrisi bakımından aradaki farkın yaklaşık 40 yıl olduğunu fark ettiniz mi?

Kim ne söylerse söylesin, Kapitalizm, Feodalizm, Emperyalizm, Sosyalizm ya da birçok sosyal ve ekonomik akımların doğup büyümesi... Tamamı bu iki önemli Bilim Kırılımının devamıdır.

İşte sevgili dostlar, eğer değişimi kaçırırsanız, o değişim ufak ufak büyür ve sonunda başınıza dertler açabilecek bir sürprizle karşılaşırsınız.

4.Sanayi Devrimini kaçırmış sayılmayız. Arada 3-5 yıl var.

Bilim Üretmeliyiz, işadamları olarak birleşip şirketler kurmalı Know-How üretmeli ya da satın almalıyız.

Bırakın ufak tefek işleri teknoloji geliştirelim, bilim üretelim.

Yeni Dünya Düzeninde

eko-politik değişiyor.

Kaçırırsanız kapı üstümüze kapanır.

Bir kaç senemiz var. Sadece bir kaç sene...

Ben bu görüşlerimi o dönem üyesi olarak genel başkan adayı olduğum MÜSİAD üyelerine de aktarmıştım. Ne yalan söyleyeyim çok da anlayan olmamıştı beni (24. Ocak. 2018 tarihinde MÜSİAD üyeliğinden istifa etmiştim.)

İlahi tesadüf, tevafuk da diyorlar buna, sayın cumhurbaşkanı benim 4 sene evvelki görüşlerimi 4 sene sonra MÜSİAD genel kurulunda MÜSİAD üyelerine söylemiş.

Kendisini anlayan olmuş mudur bilmiyorum fakat bu yönetim tarzıyla ‘Yeni Dünya Düzeni’ denilen küresel mücadelede ‘Oyun Kurucu’ olmaktan hala epey uzağız.

Dünya yeni bir ‘Sosyal Kapitalist’ düzene evriliyor.

Sermaye Şirketleri yerini Sosyal Şirketlere bırakıyor.

Sürdürülebilirlik kavramı yeniden ve aniden tekrar hayatımıza girdi. Otoriter ve otokratik düzenler bir bir elenecek. Sol tandanslı ki soldan kastım ideolojik manada değil sosyal adalet manasında liberalizm hakim olmaya başlayacak. Çin’deki ‘Ortak Refah’ kavramını inceleyin. Çin dünyanın gittiği yönü epey erken kavradı.

Davos’tan yükselen ‘Patriotic Millionaires’in sesi dalga dalga dünyaya yayılıyor.

Ne diyorlardı?

‘Ey hükümetler, Bizden aldığınız vergileri çarçur etmenizi istemiyoruz. Vergileri vermekten imtina etmiyoruz ama vergilerimizle daha fazla refah yaratmak konusunda başarısızsınız.’

Sosyal Refah artık Sosyal Devlet anlayışı ile değil Sosyal Şirket anlayışıyla küresel sosyo-politiğin gündemi haline geliyor. Zengini çok daha zengin hale getiren düzen yürümüyor artık.

Kısacası sayın cumhurbaşkanım, 4 sene sonra da olsa benim fikirlerimi sizden duymak, sizinle aynı fikirde olmak iyi bir şey ama epey geç kalmış durumdayız.

Bu yönetim anlayışı ve bu sistemle de yakalamamız çok zor görünüyor.

Maalesef durum bu…

N.ALPER ESEN

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Aylin Akarsu
Etiketler: N.Alper, Esen:, 'Keşke, Kulak, Verseydiniz',
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');