Haber Detayı
06 Nisan 2021 - Salı 17:09
 
Nedeni son araştırmada ortaya çıktı! Ekonomi yönetimine güven azaldı
Nedeni son araştırmada ortaya çıktı! Ekonomi yönetimine güven azaldı
EKONOMİ Haberi
Nedeni son araştırmada ortaya çıktı! Ekonomi yönetimine güven azaldı

Karar gazetede yer aalan habere göre; Metropoll araştırma şirketi ‘Ayın 5 Rakamı’ başlıklı bir rapor yayınladı. Araştırmaya göre, Merkez Bankası’ndaki görevden almalar halkın yüzde 60’lık bir kısmında ekonomi yönetimine olan güveni azalttı.

Metropoll araştırma şirketi, geçen mart ayı için ‘halkın gündemindeki konulardan seçilmiş’, ‘Ayın 5 Rakamı’ başlıklı bir rapor yayınladı. 

Raporda, ‘enflasyon’, ‘siyasi gerilim’, ‘andımız’, ‘İstanbul Sözleşmesi’ ve ‘Merkez Bankası’ alt başlıkları yer aldı. 

“Sizce markette-pazarda gördüğünüz gıda fiyatları enflasyonu ne kadar” sorusuna yüzde 46.8’lik bir kısım “yüzde 40 ve üzeri” dedi. 

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) martta aylık bazda yüzde 1.08, yıllık bazda yüzde 16.19 arttı. Bu Haziran 2019’dan bu yana en yüksek oran. 

ÇOĞUNLUK, SİYASİ GERİLİMİN ARTTIĞINI DÜŞÜNÜYOR 

“Son yıllarda ülkemizde insanlar arasında siyasi görüşlerden kaynaklı siyasi gerilim arttığını düşünüyor musunuz” sorusuna yüzde 63.1 “Evet, düşünüyorum” dedi.

Siyasi gerilimin artmadığını düşünenlerin oranı yüzde 28.6 olurken ‘kararsız’ların oranı 8.3. 

arastirma2-001.jpg

BÜYÜK ÇOĞUNLUK 'ANDIMIZ'IN KALDIRILMASINA KARŞI

“İlköğretim okullarında, öğrenciler tarafından ‘Andımız’ın okunmasının kaldırılmasını nasıl karşıladınız” sorusuna yüzde 65.8 “Olumsuz karşıladım” derken olumlu karşılayanların oranı yüzde 24.6 oldu. 

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, ‘Andımız’ın okunmasını yasaklayan yönetmeliği iptal eden mahkeme kararını kaldırmıştı. 

arastirma3-001.jpg

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NİN FESİHİ ONAYLANMIYOR

“Hükümetin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını onaylıyor musunuz” sorusuna yüzde 52.3 “Onaylamıyorum” derken yüzde 26.7’lik bir kısım onayladığını belirtti. 

Yüzde 13.5’lik bir kısım ‘kararsızları’ ve ‘fikri olmayanları’ oluştururken ankete katılanların yüzde 7.5’inin İstanbul Sözleşmesi’nden haberi yok.

Resmi Gazete’de yayınlanan cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye, kadına yönelik her türlü şiddetle mücadeleye ilişkin standartlar getiren ilk belge niteliğindeki İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmıştı.

arastirma4-001.jpg

EKONOMİ YÖNETİMİNE GÜVEN ZEDELENMİŞ

“Merkez Bankası başkanının dört ayda görevden alınması ekonomi yönetimine yönelik güveninizi nasıl etkiledi” sorusuna neredeyse yüzde 60’lık bir kısım ‘güveninin azaldığını’ söyledi. Öte yandan, yüzde 22.6’yla ‘kararsız’lar, güveni artanlardan fazla. 

MERKEZ BANKASI'NDAKİ DEĞİŞİKLİKLER

Merkez Bankası (MB) başkanlığına 7 Kasım 2020’de atanmış Naci Ağbal, selefleri gibi Merkez Bankası kanununa aykırı olarak cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alınmış, yerine uzun yıllar Halkbank’ta çalışmış eski AKP milletvekili Şahap Kavcıoğlu getirilmişti. 

Böylelikle MB başkanı 20 ayda dördüncü kez değişmişti. 

arastirma5.jpg

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Aylin Akarsu
Etiketler: Nedeni, son, araştırmada, ortaya, çıktı!, Ekonomi, yönetimine, güven, azaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');