Haber Detayı
07 Nisan 2021 - Çarşamba 18:25
 
Pozitif çıkanlar dikkat!
Pozitif çıkanlar dikkat! Her üç kişiden birinde görülüyor. Koronavirüs geçiren kişilerin durumunu inceleyen uzmanlar her üç kişiden birinin psikolojik ya da nörolojik sorunlar yaşadığı sonucuna ulaştı.
SAĞLIK Haberi
Pozitif çıkanlar dikkat!

Koronavirüse (Kovid-19) yakalanan her 3 kişiden birinin psikolojik ya da nörolojik rahatsızlık yaşadığı ortaya çıktı.

Lancet Psychiatry tıp dergisinde yayımlanan ve ABD'den 236 bin kişinin incelendiği araştırmaya göre, Kovid-19'a yakalananların yüzde 34'ünde enfekte olduktan sonraki altı ay içinde nörolojik ya da psikolojik rahatsızlık tespit edildi.

Hastaların yüzde 17'sinde yaygın biçimde "anksiyete" görülürken, yüzde 14'üne "duygudurum bozukluğu" teşhisi kondu.

Kovid-19'a rastlanan her 50 kişiden birinde ise beynin kan damarlarında daralma ya da tıkanma sonucu kan akışındaki azalma nedeniyle "iskemik inmesi" görüldü.

KORONAVİRÜS SONRASI BEKLEYEN TEHLİKE

Akciğerleri etkilemesiyle bilinen koronavirüsün, hastalarının 3'te 1'inde ciddi şekilde beyin ve sinir sistemi problemleri yarattığını bildiren elde edilen verilerle bu hastalığın artık en az akciğer kadar beyini de etkilediğinin görüldüğünü konusunda uyarıda bulunuyor. 

Kovid-19 geçiren kişilerde baş ağrısı, beyinde iltihap, beyin zarlarında iltihap, sinir sisteminde koku- tat duyusunun kaybı, felçlerin tetiklenmesi, denge kaybı, görme kaybı, omurilik etkilenmesine bağlı felçler ve başka birçok nörolojik problemlerin de görülebildiği bilim insanları tarafından açıklandı.

Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmanın sonucuna göre bilim insanları koronavirüs hücrelerinin beyinde kendini kopyalayarak sağlıklı hücreleri de enfekte ettiğini ortaya çıkarmıştı. Buna göre sağlıklı beyin hücrelerinin yakınında yer alan bu virüslü hücreler sağlıklı olanları adeta boğarak oksijensiz kalmalarına ve ölmelerine neden oluyor!

Bilim insanlarının daha önce yaptığı araştırmalarda da Kovid-19'a yakalanan hastalar arasında 30 ila 84 oranındaki hastanın nörolojik semptomlar geliştirdiği ortaya çıkmıştı.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Zeynep Deniz
Etiketler: Pozitif, çıkanlar, dikkat!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');