Haber Detayı
18 Eylül 2021 - Cumartesi 11:57
 
Sağlıklı bir soru: D3 mü, K2 mi
Sağlıklı bir soru: D3 mü, K2 mi
SAĞLIK Haberi
Sağlıklı bir soru: D3 mü, K2 mi

Osman Müftüoğlu yazısında, özellikle D vitaminin etkileri ve kullanımı konusunda ayrıntılı açıklamalarıyla dikkatleri çekti.

İşte Osman Müftüoğlu'nun yazısı:

Sağlıklı bir soru: D3 mü, K2 mi

D vitamini daha doğrusu D3; yaşamsal vitaminlerin en önemlilerinden biri.

Ama eğer ondan hakkıyla yararlanmayı düşünüyorsanız, “D3’ü K2’yle evlendirmeniz”de fayda var. Çünkü bu iki “yağda çözünen vitamin” arasında mükemmel ve vazgeçilmez bir “görev ortaklığı” söz konusu. Biliyorsunuz güneşle cildimizde ürettiğimiz ya da takviyelerle bedenimize kazandırdığımız D3 vitamini, gıdalarla vücudumuza giren kalsiyumun bağırsaklarımızdan emilimini kolaylaştırıyor. Ayrıca böbrekler yoluyla kaybını da engellemeye çalışıyor. Yiyip içtiklerinizle yeteri kadar kalsiyum kazanamadığınızda da D vitamini kemiklerinizdeki kalsiyumu adeta “çalarak” kanınızdaki kalsiyum dengesini sürdürmeye çalışıyor. K2 vitaminine gelince...

SORU ŞU
PEKİ, K2 NE YAPIYOR

BİLELİM ki söz konusu “kalsiyum dengesi” ise K2 en az D vitamini kadar önemli bir molekül. K2 vitamini “osteokalsin” isimli bir proteini aktive ederek kanınızda dolaşan kalsiyumun kemiklerinize yerleşmesini kolaylaştırıyor. K2’nin görevi sadece bununla da sınırlı değil. Kalsiyumun kan damarları ve böbrekler gibi yumuşak dokularda birikmesini önlemek böbreklere çökerek “böbrektaşı”, damarlara çökerek “plak” yapmasını önlemek de K2’nin görevleri arasında. K2 bu önemli görevi “matris GLA proteini”ni aktive ederek yerine getiriyor. Sözü daha fazla uzatmadan isterseniz gelin süreci özetleyelim: D vitamini kandaki kalsiyumun yeterli seviyede olmasını garanti ederken K2 de o kalsiyumdan kemiklerin daha iyi istifade etmesine ve kalsiyum fazlasının böbrek ve damarlarımızda birikmesine engel oluyor. Peki, D3-K2 ilişkisi için “hepsi bu kadar” mı? Kesinlikle hayır! Bu ikili ilişkinin başka bir detayı daha var. O detayı merak ediyorsanız 1 numaralı kutuya geçebilirsiniz.

D3-K2 İLİŞKİSİ BAĞIŞIKLIĞA DESTEKTİR

K2 tıpkı D3 gibi bağışıklık için de vazgeçilmez vitaminlerden biridir. Özellikle yaşadığımız bu salgın döneminde D3 ve K2’yi birlikte almak bedeni bu ikili yönünden daha güçlü bir hale getirmek bu nedenle de önemli bir ayrıntı gibidir. D vitamini ile ilgili diğer ayrıntıları yeniden hatırlamak istiyorsanız iki, üç, dört, beş numaralı kutuları da incelemenizde fayda var.

D VİTAMİNİ EKSİLİNCE NELER OLUYOR

İLK 5

- Kemik ve kaslarımız eriyor.

- Bağışıklığımız zayıflıyor.

- Belleğimiz güç kaybediyor.

- Beynimiz sisleniyor.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Aylin Akarsu
Etiketler: Sağlıklı, bir, soru:, D3, mü,, K2, mi,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');