Haber Detayı
28 Ağustos 2021 - Cumartesi 10:48
 
Taliban'dan Kabil Havalimanı'nı işletmek için teknik yardım talebi
Taliban'dan Kabil Havalimanı'nı işletmek için teknik yardım talebi.
DÜNYA Haberi
Taliban'dan Kabil Havalimanı'nı işletmek için teknik yardım talebi

ABD’nin Afganistan'dan tamamen çekilmesine sayılı günler kaldı. Sürecin tamamlanmasını bekleyen Taliban, Kabil Havaalanı'nın işletilmesi için önce Türkiye'den sonra da Katar'dan teknik yardım istedi.

Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban'ın Kabil Havaalanı'nın çalıştırılabilmesi için Katar'dan teknik yardım istediği bildirildi.

El Cezire, Taliban kaynaklarına dayandırarak verdiği haberinde, söz konusu teklifin Katar yetkililerine iletildiğini aktardı.

Euronews'in haberine göre; Taliban'ın önce Türkiye'den teknik destek istediğini aktaran Reuters, radikal İslamcı grubun 31 Ağustos'ta yabancı ülkelerin birlikleri ülkeden ayrıldıktan sonra Türk askerlerini de topraklarında istemediğini hatırlattı.

Kabil Havaalanı'nda dün yaşanan kanlı intihar saldırıların ardından burasının çalıştırılmasının oldukça tehlikeli olabileceği öngörülüyor.

Milli Savunma Bakanlığı da Afganistan'daki Türk askerlerinin tamamen tahliye edildiğini duyurdu.

Kabil'de Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın bulunduğu bölgedeki terör saldırılarında 170'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Taliban'dan, Kabil, Havalimanı'nı, işletmek, için, teknik, yardım, talebi,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');