Haber Detayı
23 Ağustos 2021 - Pazartesi 13:26
 
Taliban, 'kırmızı çizgi'sini açıkladı
Taliban, 'kırmızı çizgi'sini açıkladı: ABD işgali uzatırsa sonuçları olur. ABD'nin 31 Ağustos'a kadar tamamen çekilmeyi amaçladığı fakat sonrasında ABD Başkanı Biden'ın sürecin uzayabileceğini söylediği açıklamaları sonrası Taliban sözcüsünden ABD'ye uyarı geldi. Sözcü, ABD'nin 31 Ağustos'a kadar çekilmemesi durumunda sonuçları olacağını söyledi.
DÜNYA Haberi
Taliban, 'kırmızı çizgi'sini açıkladı

Taliban'ın Afganistan'daki hakimiyetini ilan etmesi sonrası ülkeden çıkışlar için tahliye işlemleri sürüyor. ABD ise 31 Ağustos'a kadar Afganistan çekilmeyi planlıyordu. Ancak ABD Başkanı Biden, tahliyeler nedeniyle askerlerin çekilme sürecinin Washington'da müzakere edildiğini ve sürecin uzayabileceğini söylemişti. Biden'ın açıklamaları sonrası İngiliz kanalı Sky News'a konuşan Katar'ın başkenti Doha'daki Taliban siyasi heyetinin sözcüsü Dr. Süheyl Şahin, ABD'yi uyardı.

TALİBAN'IN 'KIRMIZI ÇİZGİ'Sİ: SONUÇLARI OLUR

Bu açıklama, Britanya Başbakanı Boris Johnson'ın yarın Biden'la yapacağı görüşmede daha fazla insanın Taliban egemenliğinden kaçmasına imkan tanımak için çekilme mühletini uzatmasını talep edeceğinin İngiliz basınında yer aldığı dönemde geldi.

Kabil'deki uluslararası havaalanında Afgan erkeklerin Amerikan tahliye uçaklarının uçuş takımlarına sarılarak kaçmaya çalışırken can verdiği, Afgan kadınların bebeklerini dikenli teller üzerinden ABD askerlerine atarak ülke dışına göndermeye çalıştığı sahneler yaşanırken, Taliban sözcüsü bu manzarayı 'ekonomik göçle' izah etti:

"Size garanti ederim ki, endişelenmeleri ya da korkmaları yüzünden değil. Onlar Batılı ülkelerde oturmak istiyorlar ve bu bir tür ekonomik göç, çünkü Afganistan yoksul bir ülke ve halkın yüzde 70'i yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Dolayısıyla her biri müreffeh bir hayat sürebilmek için Batılı ülkelere yerleşmek istiyor. Korkuyla bir ilgisi yok."

Taliban militanlarının kapı kapı dolaşıp insanları tehdit ettiği, devrik hükümet çalışanlarını yakalamaya çalıştığını gösteren videoları ve bazı vilayetlerde kız okullarının kapandığına, kadınlara evden çıkmama talimatı verildiğine dair haberleri "Hepsi yalan haber" diye reddeden Dr. Şahin, "Bunların muhaliflerin gerçekliğe dayanmayan iddiaları nedeniyle çıkan haberler olduğunu size temin ederim" savunmasını yaptı.

"KADINLAR HİÇBİR ŞEY KAYBETMEYECEK"

Kadınların tüm haklarını kaybetme korkusunu dile getirmeleriyle ilgili "Hiçbir şey kaybetmeyecekler. Sadece hicaplı değillerse hicaplı olacaklar... Kadınların sizin ülkenizdekilerle aynı haklara sahip olmaları gerekiyor, ama hicap giymeleri kaydıyla" diyen Taliban sözcüsü, konuyla ilgili ısrarlı sorular karşısında şöyle devam etti:

"ÜLKEMİZİ İŞGAL ETTİLER"

Afganistan için ölenlerin ailelerine söyleyecek bir şeyi olup olmadığı sorusunu, Şahin şöyle yanıtladı:

"Ülkemizi işgal ettiler. Ülkenizi işgal etsek bana ne söylersiniz? Ülkenizdeki insanlarınızı öldürsem ne dersiniz?

"Bence bütün insanlar çok acı çekti. Kan döküldü. Yıkım. Her şey. Ama biz geçmişin geçmişte kaldığını söylüyoruz. Geçmiş tarihimizin bir parçası. Şimdi geleceğe odaklanmak istiyoruz."

31 AĞUSTOS SONRASI DURUM NE OLACAK?

Tüm NATO güçlerinin çekileceği 31 Ağustos sonrasında Afganistan'daki durumun daha da kötüleşmesi bekleniyor.

Sky News, Afgan kadın yargıç ve aktivist Necla Eyubi'nin, Taliban militanlarının kısa süre önce 'kötü yemek pişirdiği' gerekçesiyle bir kadını ateşe verdiğine dair sözlerini aktardı.

Taliban ise tüm ülkelerle dostça ilişkiler vaat edip uluslararası tanınma talep ediyor.

karar

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Taliban,, 'kırmızı, çizgi'sini, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');