Haber Detayı
07 Nisan 2021 - Çarşamba 15:09
 
Volkan Bozkır: Başkan olduğum sürece hiçbir ülkedeki askeri darbe destek bulmayacak
Volkan Bozkır: Başkan olduğum sürece hiçbir ülkedeki askeri darbe destek bulmayacak. Volkan Bozkır: 'Birleşmiş Milletler olarak size şunu garanti edebilirim ki benim başkanlığım döneminde hiçbir ülkedeki askeri darbe destek bulmayacak.'
SİYASET Haberi
Volkan Bozkır: Başkan olduğum sürece hiçbir ülkedeki askeri darbe destek bulmayacak

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye yaptı. Bozkır, BM Genel Kurul Başkanlığı yapan tarihteki ilk Türk.

Sabah saatlerinde Anıtkabir'e giderek Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakan Bozkır, daha sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşme gerçekleştirdi.

"Türkiye, BM çalışmalarının güçlü bir destekçisi ve büyük bir BM mevcudiyetine ev sahipliği yapıyor. İstanbul, bölgesel BM merkezi konumunda" diyen Bozkır, Çavuşoğlu ile BM Genel Kurul çalışmalarını ve BM gündemindeki konuları ele aldı.

BM Mukim Koordinatörlüğü ve Türkiye'deki diğer BM ajanslarının temsilcileriyle de biraraya gelen Bozkır, "BM personeli, dünyanın dört köşesinde, ev sahibi ülke makamlarıyla işbirliği halinde görev yapıyor, BM'nin çalışma alanlarında üye ülkelere destek veriyor" ifadelerini kullandı.

Temaslarının ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop'la da görüşen ve daha sonra Meclis kürsüsünde milletvekillerine hitap eden Bozkır, "Birleşmiş Milletler olarak size şunu garanti edebilirim ki benim başkanlığım döneminde hiçbir ülkedeki askeri darbe destek bulmayacak" dedi.

TBMM Genel Kuruluna hitap ettikten sonra milletvekilleri ile sohbet eden BM Genel Kurul Başkanı, ardından vekillerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Haber7.com

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Aylin Akarsu
Etiketler: Volkan, Bozkır:, Başkan, olduğum, sürece, hiçbir, ülkedeki, askeri, darbe, destek, bulmayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');