Yazı Detayı
31 Mayıs 2021 - Pazartesi 21:12
 
Ahmet Kürkçü: Halkçı Bakış- Darbe
Ahmet Kürkçü
 
 

  Yıllardır kul olarak yaşamış bir topluluğu millet haline ulaştırmak , yurttaş bilinci uyandırmak çok zor bir iş, padişahın ekmeği ile büyüdüm diyenler var.

     Cumhuriyet devrimi bunu sağlamaya çalıştı , fikir atası Mustafa Kemal Atatürk ancak 15 sene hayatta kalabildi 1938 de hayata veda etti , 1939 da ikinci dünya savaşı çıktı rahmetli İsmet İnönü ülkemizi bu beladan uzak tuttu büyük bir politik başarıdır. 1945 ye biten 2. Büyük harpten sonra dünya iki kutuplu hale geldi biz batı blokuna düştük .  O güne kadar çok sayıda deneme yapılsa da çok partili siyasi hayat gerçekleşememiş tek parti CHP vardı ,batı çok parti istiyordu demokratik hayat içinde gerekli idi ,1946 da çok partili siyasi hayata girdik ,fakat çoğunluk sistemi nedeni ile CHP 395 ,DP 66 , Bağımsız 4 vekil çıkarır , 50 de CHP yüzde kırk oyla 69 ,DP yüzde elli üçle.. 408 vekil çıkarır.İki büyük askeri kutup oluştu Varşova ve NATO. artık nükleer silahlar vardı biz zorunlu olarak nato’ya girdik(1952) Kore’ye asker gönderme karşılığında. Artık askerimiz NATO askeri idi. Askerimiz NATO akademisi eğitimi alacaktır, ilk gidenler arasında Alparslan Türkeş vardır ,orada Yuri Nazarla tanışır ve dost olurlar.57 seçimlerde DP oyları yüzde58 den 48 e düşmüş ,CHP yüzde kırk bir almıştır. Rahmetli Menderes bir Amerika gezisi yapar ilgi görmez ,dönüşte Sovyet

lere yönelmek ister. 1959 da CIA temsilcisi Yuri Ankara’dadır ,tahkikat komisyonu kurulmuş ,vekillere yargıç yetkisi verilmiş, ülke cephelere bölünmüş, nihayet 27 Mayıs 1960 NATO darbesi gerçekleştirildi.alpaslan Türkeş başbakanlık müsteşarı oldu. Darbeciler anlaşamadı bir grup yönetimi vermeyelim derken ,diğer grup hemen sivil hayata geçilmesini istiyordu. Birinci grup yurtdışında görevlendirilmek ve yarı sürgün ile uzaklaştırıldı. Sivil yönetime geçildiğinde NATO ‘ya hizmet etmeyeceği anlaşılan CHP ‘in iktidara gelmemesi ve ülkemizde kan davası oluşturmak için haksız idamlar yapıldı ,bu konuda İnönü suçlanır, anlaşıldı ki insanları önlemek için çok uğraş verdi. bu  idamlar halen CHP yi suçlamak için çok kullanıldı amaç da bu idi ,halen yanlış olarak bilinir.ülkemizdeki tüm darbelerde NATO , CIA parmağı vardır.

   Plan onlarca güzel di işliyordu , sonra gelen iktidarlar döneminde yüzlerce Amerikan ve NATO üssü ülkemizde yerleşti. Ayrıca tüm NATO ülkelerinde kurulan kontr gerilla ile işin sivil yönü kontrol edildi. Sovyetler Birliği çöktüğü zaman diğer ülkelerde lağv edildi ,bizde halen aktif son günlerde yaşanan olaylar kanıtlıyor.

Cumhuriyet’le kalın.

Ahmet Kürkçü

 
Etiketler: Ahmet, Kürkçü:, Halkçı, Bakış-, Darbe,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');