Yazı Detayı
16 Nisan 2021 - Cuma 16:33
 
Ahmet Kürkçü: Halkçı Bakış-Kararname
Ahmet Kürkçü
 
 

 23 Nisan 1920 de açılan gazı meclis ,hem milli mücadeleyi örgütlemiş , emperyalist

Güçleri dünyada eşi benzeri görülmemiş bir mücadele ile Akdeniz’e dökmüş , 29 Ekim 1923 ‘te Cumhuriyet’i ilan etmiştir.

  Cumhuriyet iç ve dış düşmanlara karşı hep uyanık kalmak zorunda olduğunu biliyordu . Atatürk bu konuda Nutuk’ta ve Gençliğe Hitabesinde çok önemli uyarılarda bulundu.1952 de NATO' ya girdikten sonra çok sayıda NATO kaynaklı darbe ve müdahaleler yaşadık. Bunlar toplumu ekonomik ve sosyal olarak hep geriye götürdü . Cumhuriyet o kadar sağlam kuruldu ki ; Amerikan büyükelçisi başbakanı ikna ediyoruz bakanlar karşı çıkıyor, onları ikna ediyoruz meclis karşı çıkıyor , silahlı kuvvetler karşı çıkıyor , yapılacak tek bir şey var; tüm yetkileri bir kişide toplar istek isteklerimizi o zaman yaptırabiliriz demiştir.

  2017 Anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanlığı sistemi geldi (oylamada tereddütlerim var) Anayasa’nın 104. Maddesi cumhurbaşkanına çok büyük ve kontrol edilemez yetkiler vermektedir. Daha önce olağanüstü durumlarda yürütmeye kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vardı fakat meclis denetimi şartı vardı. Şimdi cumhurbaşkanı yürütmeye dışında ve kişisel hak ve ödevler dışında kararname çıkarma yetkisi var. Yeni durumun sonucu olarak,

  Haziran 2016-haziran 2017 317 kanun ,25 KHK ,Haziran 2017-haziran 2018 arası 120 kanun ,6 KHK , Haziran 2018- Haziran2019 arasından 34 kanun ,6 KHK ,39 cumhurbaşkanlığı kararı çıktı. Bunlar acele çıktığı için bir biri ile de çelişkili olmakta sonra düzeltme kararnameleri çıkarıldı. Son bir yılda 600 kanun maddesi ,1900 cumhurbaşkanlığı kararı maddesi geçti. Ayrıca torba kanunlarla kanun takibi zorlaşmaktadır. Cumhurbaşkanı kararları resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girer ,60 gün içinde anayasa mahkemesi götürülmez ise daha sonra iptal davası açılamaz. Biden ne dedi “ Fazla sıkıştırmayın her türlü tacizi vermeye hazır.”

     Görüldüğü gibi yüce meclisin kanun yapma yetkisi çok azalmıştır. Hukuk devleti suçun ve cezasının önceden bilindiği devlettir , kanun devleti ise duruma göre kanun çıkarılan devlettir. Herkes için hukuk özellikle mazlumlar içindir.

   Cumhuriyet’le kalın.

     Ahmet Kürkçü.

 
Etiketler: Ahmet, Kürkçü:, Halkçı, Bakış-Kararname,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');