Yazı Detayı
05 Nisan 2021 - Pazartesi 12:27
 
Ahmet Kürkçü-Halkçı Bakış-Yağmur
Ahmet Kürkçü
 
 

  Yağmur en büyük doğal kaynaklardan biri büyük bir sulama , barajları , gölleri dolduran , kıraç arazileri sulayan güç . Canlıların büyük kısmı sudan oluşur.

   Yağmur yağdığı zaman yöneticiler , vatandaşlar hep afetsiz olsun duası ederler . Oysa şehirlerimizi doğaya uygun yerleştirmek , yollarımızı , parselleri aklı egemen kılarak yapsak yağmur seyirlik neşe veren bir doğal olay olurdu.

      Şehri yönetenler ; yağmurlu bir günde Binbir evlerden yola çıkıp , asri mezarlığın altından devam edip eski devlet hastanesi alt kısmından geçerek Gökçay’a oradan devamla Ayazmana’ya varsalar. Doğa kendi oluşturduğu akıntı yollarını gösterecek.

    Yapılan nedir ; yukarıdan gelen suyu şehir içinde borularla atmaya çalışılıyor.  Asri mezarlığın suyu Özkanlar kavşağına kadar geliyor , eski hastane caddesi suyu  tren garına kadar gidiyor. Gökçay’ın iki tarafında olan iki büyük dere Küçük bir derede birleşip gidiyor bu dere yoğun bir yağışta tehlikeli.

     Şehrin altı yağmur kanalları dolu ama görev yapamıyor , Anadolu mah. Oturuyorum çıraklık okulunun yanına büyük büzler döşendi mahalle içinden gelen büz buna açılı bağlandı belediye başkanı geldi bende vardım kendisine bu bağlantı olmaz dedim , tüm hesaplar yapıldı sorun yok dedi . İki gün sonra yağmur yağdı inanın o ek yerinden fışkıran su dört katlı bina boyunda idi. Su kaynağında sel oluşmadan kontrol edilmeli ,ayrıca betonlaşma nedeniyle toprak emmiyor , konutları çukur araziye yapmamalı . Şehir yüksek tepelere kaydırılmalı. Arsa rantı konutları düzlüklere , çukur arazilere götürdü yöneticilerin arsa aldıkları yerlere. Akıllı yöneticiler seçmedikçe çok çekeriz.

   Cumhuriyet’le kalın.

 Ahmet Kürkçü.

 
Etiketler: Ahmet, Kürkçü-Halkçı, Bakış-Yağmur,
Yorumlar
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');