Yazı Detayı
06 Şubat 2021 - Cumartesi 13:06
 
Bilal Kanter: 'Uyanan Yiğitlere'
Bilal Kanter
 
 

Bilal Kanter köşe yazısında , “Yiğidim uyan artık!” diye feryat eden bir milletin evlatlarıyız bizler. Bize ne korku ne de geri dönüş vardır hayat yolunda. Ne kalmışsa şanlı atamızdan onu diri tutmaktır gayemiz. Hatıraları hatırlamak için değil, kanlı canlı kılmak içindir tüm çabamız. Yaşamak yetmez, bize şan şeref lazımdır. Ne hain bir tuzak ne de gaflete boyun eğip köleleşmek gerektir bize. Bize kendimizi bilip kendimizde var olmak yeter. Şayet uyutulduysak bir vakit, bu hep uykuda kalacağımız anlamına gelmez. Gene uyanır, gene silkelenir, gene en göğüne bayrak dikeriz yiğit olmanın. Dedik ya atamızdan kalan bu asil kan varken gömülmek değil karanlığın safsatasına, dalgalandırmak yaraşır bayrağımızı mavi okyanusun gururlu sayfalarında.

“Yiğidim uyan artık!” demek gerekmez gayrı yattığı yerden atamızın.

“Biz zaten hiç uyumadık ki koyduğun şerefli toprağın sırtında” demek gerekir.

Geçmişi şanla şerefle dolup taşan bir milletin onlarca farklı kültürden, gelenekten, dilden, mezhepten oluşmuş rengârenk ahvali ne çok şeyi anlatır aslında anlamı görebilene. Hal böyleyken şerefle bırakılan bu şanlı toprağın has evlatları olarak farklı renklerimizle, türkülerimizle, sözlerimizle biz tek bir yüreğiz aslında. Ve bu korkudan yalıtılmış kocaman yüreği kemikleri arasında gururla taşıyan her bir varis olan gençlerin de geçmişini ve geleceğini aynı rehber ışığında aydın tutması gerekmektedir. Bu minval üzere yeni neslin, yenileşen neslin, büyüyen ve güçlenen neslin hayata ve geleceğe daha sağlam adımlar atması en önemli gaye olmalıdır. İçindeki ışığı fark ederek başlaması gereken yolcuğunda ona eşlik edecek devlet, millet, bayrak, inanç gibi değerlerin fark edilip fark ettirilmesi gerekmektedir. Yeteneği ve gayesi ölçüt alınarak çıkılan bu yolculukta genç bireyin etrafını iyi analiz edebilmesi, birlik ve beraberlik ülküsünün hayati önemini daha iyi kavrayabilmesi öncelikli adımları oluşturmalıdır. Sesi az çıkan ve ne olmak istediğinin henüz farkına varamamış silik bir gençliğin her çeşit yanlış yönlendirmenin tuzağına düşebilecek olması asla hatırdan çıkarılmamalıdır. Şu asla unutulmamalı ki gençliği aslını kaybetmiş bir ülkenin kendi halkı ve dünya halkları üzerinde hiç bir sağlam etkisi olamaz. Güçlü bir devlet ve güçlü bir halk ancak kendi gücünü fark etmiş ve bu gücü doğru idealler için harcamaya ant içmiş bir gençlikle mümkün olabilir. Sözüm ona gelişmiş dünya ülkelerinin bu potansiyelden mahrum oluşları geleceğe güvenle bakmalarının önüne geçmiş ve korku şuursuzca her yere saldırmalarına neden olmuştur. Ve saldırılarının odağındaki halkların genç nüfusu yoğun halklar olduğu temel alındığında bizim de elimizdeki mevcut hazineyi korumamız, onu yetkinlikle şekillendirmemiz ve doğru ideallere kanalize etmemiz öncelik arz etmektedir.

Siz gençlere düşen vazife ise ellerinize teslim edilmiş tüm kutsal değerleri korumak, onları daha güçlü yarınlara taşımak, daha kültürlü, daha eğitimli, daha farkındalıkla donatılmış birer nefere ve derken aşılmaz bir orduya dönüşmektir. Yattığı yerden kalkıp da atamızın bize “Yiğidim uyan artık!” demesine gerek kalmadan bizim “Siz rahat uyuyun, emanetiniz namusumuzdur” diyebilmek gerekmektedir.

Daha güçlü bir yarın için cesaretini, bilgeliğini ve azmini geçmişinden alan bu nesil siz gençlerin sonraki nesillere bırakacağınız en değerli miras olacaktır.

Öyleyse “Yiğidim uyan artık!”

Bilal Kanter

 
Etiketler: Bilal, Kanter:, 'Uyanan, Yiğitlere',
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı google-site-verification=JUqFh8kOJDvxPdB_nOk1fPYSRkE_00XXqUJxmXeE6FY gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-169272188-1');